1 דקות קריאה

במהלך העבודה שלי, אני נתקלת במשפחות רבות שעומס החפצים בבית שלהן הוא משמעותי מאד. הן פונות אליי כדי שאעזור להן ליצור בית מרגיע, נעים ומזמין ולא יודעות איך. 

בתהליך שאנחנו עוברות יחד, אני מעבירה להן את מה שאני עצמי למדתי על בשרי: גם אם הבית הכי מעוצב שיש, העומס שבו לא יאפשר ליצור את הרוגע והשלווה שהן מחפשות. בבלוג הזה, אני רוצה לשתף אתכן במסע שאני עצמי עברתי ומה הצעדים שיעזרו לכן להכניס את השלווה אליכן הביתה.

הילדה, הצעצועים והבלגן: הצעדים הראשונים שלי 

לפני 9 שנים, כשעמית, הבת הבכורה שלי נולדה, רציתי כמו כל אמא לתת לה את הכי טוב שאני יכולה. מילאתי את הבית בצעצועים, בגדים, ספרים, וכל מה שחשבתי שיעשיר אותה ואת הסקרנות הבלתי נגמרת שלה. גרנו אז בדירת 65 מ"ר בתל אביב ועם הזמן, הבית הלך ונהיה עמוס וצפוף והרגשתי שאני טובעת בים של חפצים. היה קשה מאוד לשמור עליו מסודר. כל פינה הייתה מלאה בבובות, בגדים, ספרים ומשחקים. הבלגן והעומס גרם לי ללחץ וחרדה. 

כמו כל אמא, גם אני חלמתי על בית יפה, נקי ומסודר. חלמתי על מקום שבו הילדה שלי תוכל לשחק בחופשיות, בלי להיתקל בהררי צעצועים ובגדים מפוזרים. חלמתי על בית מרגיע, מקום שבו אוכל להירגע ולהטעין מצברים אחרי יום ארוך. אבל המציאות הייתה רחוקה מחלומותיי. יאמר לזכותי, שתמיד ניסיתי להיות מסודרת .כמופרעת קשב, סדר חיצוני תמיד עזר לי ליצור סדר פנימי ולכן מצאתי את עצמי כל היום מתעסקת בסידור הבית שוב ושוב ומתמקדת בדברים הלא חשובים. ידעתי שאני חייבת לעשות שינוי. רציתי ליצור בית מרגיע עבור עצמי ועבור ילדיי, מקום שבו נוכל להרגיש בנוח ובשלווה.  גילוי המינימליזם וההבנה שזה לא רק להיפטר מחפצים, אלא לחיות אחרת

התחלתי לקרוא על מינימליזם והתעמקתי בו דרך ספרה של מארי קונדו, "סוד הקסם היפני. הספר ממש תפס אותי. התלהבתי מהרעיון של לחיות עם פחות חפצים. הבנתי שמינימליזם זה לא רק על להיפטר מחפצים, אלא על לחיות בצורה מודעת ומוכוונת יותר. ואז הגיעה אליי התובנה - אנחנו לא צריכות כל כך הרבה כדי להיות מאושרות. הבנתי שרוב החפצים האלה רק מפריעים לי לחוות את מה שחשוב באמת: זמן איכות עם הילדה שלי, קשר עמוק איתה וחוויות משמעותיות יחד.התחלת התהליך

התחלתי בתהליך איטי ומדורג של מיון החפצים בבית. עברתי על כל חפץ וחפץ, והחלטתי האם אני באמת צריכה אותו או לא. היה קשה להיפרד מחפצים מסוימים, אבל ידעתי שזה הכרחי כדי ליצור את הבית המרגיע שאני רוצה ליצור. תרמתי בגדים שלא נלבשו, צעצועים שכבר לא עניינו וספרים שלא נקראו. ככל שהבית התרוקן, הרגשתי הקלה ענקית. גיליתי מחדש את הכיף שבפשטות!!

אחרי שנפטרתי מהמון חפצים, התחלתי להתמקד בארגון הבית בצורה יעילה יותר. מצאתי מקום לכל חפץ, והקפדתי לשמור על הסדר. אפילו הילדה שלי התגייסה למאמץ ולמדה להחזיר את הצעצועים שלה למקומם בסוף היום ולשמור על הסדר בחדר שלה.
השינוי היה עצום. פתאום היה לי הרבה יותר קל לנקות את הבית, והרגשתי הרבה יותר רגועה ושלווה. הבית שלנו הפך למקום נעים ומזמין, מקום שבו אני נהנית לבלות זמן עם הילדה שלי, עם בן הזוג שלי ועם עצמי (ומאז כבר התווספו עוד ילד וכלב :) ) 


היום אני אמא מינימליסטית גאה. הבית שלנו יכול להיות מסודר תוך דקות כי אין בו הרבה חפצים ומה שיש בו זה רק את הדברים שאנחנו באמת צריכים ואוהבים. זה נהיה ממש אורח חיים. אני קונה הרבה פחות ובחוכמה וזה באמת עזר לי ליצור חיים פשוטים יותר ועמוקים יותר. אני ממש מזמינה אתכן לנסות גם!טיפים לאימהות שגם רוצות ליצור בית מרגיע ושלוו

הנה כמה טיפים שיעזרו לכן להתחיל: 

1. התחילו בתהליך איטי ומדורג. אל תנסו להיפטר מכל החפצים שלכם בבת אחת. התחילו בחדר אחד או באזור אחד בבית, ועברו לאט לאט לאחרים. 

2. אל תתנו לעצמכן הנחות :)  אל תשמרו חפצים סתם "כי אולי תצטרכו אותם יום אחד". אם אתם לא משתמשים בחפץ באופן קבוע, תיפטרו ממנו. 

3. תשאלו את עצמכן אם החפץ שווה את הזמן והאנרגיה שאתם משקיעות בהלחזיר אותו פעם אחר פעם למקום. כדי שהסדר ישמר ובקלות, חשוב לבנות תשתית ארגונית טובה בבית. מצאו מקום קבוע לכל חפץ והקדישו כמה דקות בסוף כל יום כדי להחזיר אותו למקום שלו. 

4. למדו את הילדים שלכן להיות מינימליסטיים. עודדו אותם להיפטר מחפצים שהם לא משתמשים בהם, ולשמור על הסדר בחדרים שלהם (הם לא באמת זקוקים ל40 מכוניות ול20 בובות :) ) 

5. תהיו סבלניות. יצירת בית מרגיע לוקח זמן ומאמץ. אל תתייאשו אם לא תראו תוצאות מידיות. מינימליזם הוא לא רק על להיפטר מחפצים, אלא על לחיות בצורה מודעת ומוכוונת יותר. זהו אורח חיים שיכול לעזור לכן ליצור בית מרגיע, לחסוך כסף, ולשפר את איכות החיים שלכן.


אני מאמינה שסדר לא פחות חשוב מעיצוב.

בית מסודר ונקי נותן תחושה של שלווה, מרחב ורוגע. הוא קל יותר לניקוי ולתחזוקה, והוא מאפשר לנו ליהנות מהחלל בצורה מקסימלית. בית מרגיע הוא לא רק חלום, הוא יכול להיות מציאות! 

אני מקווה שקיבלתן השראה מהתהליך שאני עברתי. תתחילו בקטן, כבר היום, ותבינו איזה תחושה נפלאה זאת לחיות בבית מאוורר, פתוח, שאפשר לנשום בו.


אשמח לשמוע מכן בתגובות מה אתן הולכות להוציא היום מהבית שלכן!

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.